[FOTO] Zakończyło się 10. Strzegomskie Biennale Rzeźby

sobota, 26.7.2025 19:18 484 0

W sobotę, 26 lipca, w Strzegomiu zakończyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Biennale Rzeźby w Granicie – wydarzenia, które przez lata ugruntowało pozycję miasta jako nieformalnej stolicy polskiego granitu i ważnego punktu na mapie współczesnej rzeźby.

Biennale, które rozpoczęło się 6 lipca w niezwykłej scenerii dawnego Kamieniołomu Bazalt, zgromadziło ośmioro artystów rzeźbiarzy z całej Polski. Przez trzy tygodnie twórcy pracowali nad granitowymi formami, które mimo twardości materiału, zaskakują lekkością, ekspresją i subtelnością przekazu. Owocem ich pracy są rzeźby prezentowane w plenerowej galerii w zielonych Plantach Miejskich, pomiędzy Basteją a estakadą kolejową.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia była sobotnia konferencja pt. „Ciało”, która odbyła się w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury. Spotkanie miało wymiar refleksyjny i teoretyczny, ukazując wielowymiarowość tematu cielesności w sztuce. Wprowadzenie wygłosił dr hab. Grzegorz Niemyski, a następnie głos zabrali m.in.: prof. Maciej Aleksandrowicz, prof. Karol Badyna, prof. Wiesław Koronowski, prof. Janusz Bałdyga, dr hab. Tomasz Sobisz oraz dr hab. Rafał Rychter. Ich wystąpienia oscylowały wokół takich zagadnień jak „ciałoorientacja”, „kontrapost”, „ucieleśnienie materii” czy „ciało jako szata”, wnosząc głębsze spojrzenie na relację między fizycznością a formą rzeźbiarską.

Zaraz po zakończeniu konferencji uczestnicy przenieśli się na Planty Miejskie, gdzie nastąpił finał Biennale i otwarcie wystawy. Swoje rzeźby prezentowali: Marcin Nosko, Jerzy Zysk, Małgorzata Wiśniewska, Grzegorz Niemyjski, Adam Wysiański, Anna Rasińska, Katarzyna Fober i Marci Mielczarek.  Wszystkie rzeźby mogą Państwo zobaczyć w naszej galerii zdjęć. Spacer pośród rzeźb był okazją do bezpośredniego obcowania ze sztuką w przestrzeni publicznej – tej najbliższej mieszkańcom i przyjezdnym. 

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Strzegom, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Strzegomskie Centrum Kultury oraz Fundacja Bazalt, przy wsparciu lokalnych firm z branży kamieniarskiej. 

 Dziesiąta edycja Biennale to nie tylko jubileusz, to przede wszystkim potwierdzenie, że z pozornie nieustępliwego kamienia mogą rodzić się formy żywe, pełne emocji i znaczeń. Strzegom po raz kolejny stał się miejscem, gdzie sztuka nie tylko mówi,  ale i rozmawia z człowiekiem, krajobrazem oraz historią regionu.

 

FOTO: Doba.pl
Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek