[FOTO] Niezapominajki i pachnidła, czyli majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

dzisiaj, 9 godz temu 108 0

Maj to miesiąc, który sprzyja wspomnieniom. Nic więc dziwnego, że członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki postanowili poświęcić jedno ze spotkań tematowi pamięci tej zapisanej w słowach, dźwiękach i obrazach. Spełnieniem stał się Dzień Niezapominajki, obchodzony w Polsce 15 maja, a motywem przewodnim książki, których nie sposób zapomnieć.

W centrum rozmowy znalazły się dwie powieści: "Sonata o niezapominajce" autorstwa S. Montefiore oraz "Niezapominajka" I. Wolff. Obie przedstawiają losy kobiet zmagających się z trudną przeszłością i osobistymi dramatami, ale też siłą i czułością codziennych doświadczeń. Niepozorna niezapominajka stała się w tych historiach metaforą pamięci, która trwa pomimo wszystko.

Miłośnicy mocniejszych wrażeń sięgnęli tego dnia także po "Pachnidło" Patricka Süskinda – powieść, która od lat budzi emocje. Jej główny bohater, obdarzony niezwykłym zmysłem węchu, przekracza granice moralne w obsesyjnej pogoni za ideałem. W kontrze do paryskich ulic i mrocznej psychiki zabójcy, pojawiła się powieść Marka Gorzki "Dziewięć". Komisarz Zakrzewski, dobrze znany fanom polskich kryminałów, ponownie zmierzył się z zagadką, której rozwiązanie nie jest oczywiste.

Dzięki Pani Edycie, klubowicze otrzymali dwa upominki od Leszka Nowaka, pochodzącego z Ząbkowic Śląskich pisarza, poety, malarza i historyka sztuki. Pierwszym był egzemplarz jego książki dla dzieci "Pabluś i przyjaciele". Drugim obraz przedstawiający okolice Wrocławia, który przyciągnął uwagę obecnych intensywnością kolorów i światłem.

Na zakończenie uczestnicy sięgnęli do poezji. Wiersz "Niezapominajki" Marii Konopnickiej, odczytany wspólnie, był symbolicznym domknięciem wieczoru poświęconego temu, co trwa w literaturze, w pamięci i w relacjach między ludźmi.

/Dyskusyjny Klub Książki/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)