Odnowiony plac Grunwaldzki – miejsce spotkań z historią i naturą

dzisiaj, 3 godz temu 229 0

Plac Grunwaldzki, jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Świdnicy, zyskał nową, atrakcyjną przestrzeń. Rewitalizacja połączyła funkcje rekreacyjne z historycznym charakterem tego miejsca. Rozpoczęły się już prace odbiorowe, a służby konserwatorskie wydały pierwszą pozytywną opinię.

– Plac Grunwaldzki to serce Świdnicy. To tu odbywają się uroczystości rocznicowe, a na co dzień przemierzają go zarówno mieszkańcy, jak i turyści udający się na dworce kolejowy i autobusowy. Zależało nam, by od pierwszych chwil goście czuli piękno i niepowtarzalną atmosferę naszego miasta – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Co się zmieniło?

 W ramach rewitalizacji całkowicie wymieniono starą, mocno zniszczoną nawierzchnię. Teren został odwodniony, pojawiły się nowe nasadzenia, a także nowoczesne oświetlenie oraz system monitoringu. Plac wzbogacił się o elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, poidło dla ludzi i zwierząt oraz słup ogłoszeniowy.

Wykonano także instalacje elektroenergetyczne i teletechniczne, dzięki którym podczas miejskich uroczystości możliwe będzie sprawne zasilanie tymczasowych urządzeń.

Zieleń jak sprzed stu lat

 Jednym z kluczowych elementów projektu było odtworzenie historycznego układu zieleni z lat 1906–1914. Prace poprzedziła szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna, w trakcie której zinwentaryzowano drzewa i krzewy oraz dokonano niezbędnych pomiarów. Analiza wykazała, że starodrzew okalający plac pochodzi z XIX wieku, natomiast nasadzenia wewnątrz placu były sukcesywnie realizowane od lat 70. XX wieku.

 W miejsce starych, zdegenerowanych roślin posadzono nowe drzewa, krzewy, byliny i rośliny sezonowe. Na placu pojawiło się dziesięć nowych klonów i lip drobnolistnych, a także ponad trzysta krzewów, wśród których można znaleźć hortensje, lilaki, jaśminowce, tawuły, róże rabatowe, laurowiśnie oraz bluszcz pospolity. Dużą grupę stanowią byliny – ponad 1400 sztuk – takie jak liliowce, jeżówki purpurowe, liatry, rozchodniki, ciemierniki, czyśćce, sasanki czy szałwie. Wiosną plac ozdobią krokusy i bratki.

Inwestycja z rządowym wsparciem

Wykonawcą prac była firma AKWAPLANTA Sp. z o.o. z Wrocławia. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2 777 837,72 złotych, z czego 1,8 miliona złotych stanowiło dofinansowanie ze środków rządowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)