[FOTO] Znamy laureatów I Świdnickiego Konkursu Literackiego „Ad Fontes”

dzisiaj, 6 godz temu 223 0

20 maja w Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy odbyło się podsumowanie I Świdnickiego Konkursu Literackiego „Ad Fontes” inspirowanego twórczością polskich poetów, pisarzy oraz twórców regionu.

Tegoroczna edycja poświęcona była Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Tomaszowi Hrynaczowi –twórcy związanemu z naszym rejonem. Młodzi mistrzowie pióra, inspirując się utworami tych autorów, snuli rozważania na temat życia, samotności, egoizmu i zagubienia, tym samym udowadniając, że postrzegają świat z całą swoją nastoletnią wrażliwością. Wiersz Tomasza Hrynacza pt. Matnia stał się punktem wyjścia do refleksji nad poczuciem osamotnienia i zagubienia.

 Życie to cykl, który […] ma swój początek i koniec, to opowieść, która zawiera w sobie wzloty i upadki, momenty szczęścia i radości, lecz także chwile cierpienia, rozpaczy i zagubienia. Życie to także nasza własna powieść, której autorem jest każdy z nas. To my piszemy swój oryginalny i jedyny w swoim rodzaju scenariusz, inny w miliardach przypadków na tej planecie. Z każdą stroną tej powieści gubimy się, ale i odnajdujemy na nowo […].

 Uczestnicy nie przeszli też obojętnie obok innego wiersza Tomasza Hrynacza ***Nie ma takiego wnętrza , podkreślając, że w każdym człowieku jest miejsce na dobro – wystarczy pozwolić mu rozgościć się w naszym wnętrzu.

Wśród prac nie zabrakło rozważań inspirowanych wierszem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pt. Narcyz. Uczniowie w swoich wypowiedziach stworzyli obraz Narcyza XXI wieku, który mierzy wartość świata liczbą polubień i wyświetleń. Zakochany w sobie, zatraca prawdziwe wartości, zapominając o bliskich i przyjaciołach. Niczym mityczny bohater pozostaje bardzo samotny — choć tego nie dostrzega, przeglądając się w szklanym odbiciu ekranu telefonu.

 Młodzi literaci odkryli również, że wiersz Bezpieczeństwo Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej może stać się metaforycznym drogowskazem na ich drodze do samodzielności. Życie nazywają wyzwaniem, któremu chcą sprostać, ucząc się na własnych błędach. Ich „kołem ratunkowym” staje się doświadczenie zdobywane w codziennych trudach i zmaganiach..

Konkurs „Ad Fontes” pokazał, że młodzież potrafi nie tylko sięgać do źródeł literatury, ale również odważnie konfrontować się z własnymi emocjami i doświadczeniami. Słowa młodych autorów są dowodem na to, że literatura wciąż żyje – nie tylko w książkach, ale przede wszystkim w sercach i umysłach oraz inspiruje odkrywania swojej wrażliwości.

 

Wyniki konkursu

I miejsce –Alicja Chorzemska SP 105

II miejsce –Weronika Szukała SP 8

                     Hanna Karamara SP 105

                     Ida Wójtowicz SP 1

III miejsce – Lena Szubka SP 315

                       Olga Niciarz SP 2

                       Mateusz Hyziak SP 1

Wyróżnienia:

– Marcelina Guzik SP 1, Maja Pazdur SP 6, Julia Brulewska SP 6, Magdalena Szymańska SP 105, Wiktor Gościmski SP 6, Martyna Rymarz SP 2

SP 2 w Świdnicy

Dodaj komentarz

Komentarze (0)