Gmina Radków nie będzie miała w tym roku swoich tradycyjnych dożynek. Jak ogłosił burmistrz, tylko on ich chce

piątek, 18.7.2025 16:11 4930 7

– Jeśli chcemy przetrwać, musimy podtrzymać tradycję – mówił jeszcze 2 lata temu burmistrz Jan Bednarczyk na dożynkach gminy Radków w Ścinawce Średniej. Tam też miały się odbyć dożynki i w tym roku, 30 sierpnia, ale... będzie tylko dożynkowy festyn. Jaka to różnica?

„Nie będzie to tradycyjna uroczystość rolnicza po sprzęcie zboża – płodów rolnych” – wyjaśnia burmistrz w oświadczeniu opublikowanym po południu 18 lipca. I dalej tłumaczy, że brak jest zainteresowania ze strony środowisk wiejskich dożynkami gminnymi. Wolą organizować własne na terenie swoich wiosek.

Jan Bednarczyk wylicza, kto mu odmówił: „środowiska kulturotwórcze, ludowe zespoły muzyczne, rękodzielnictwo”, nie ma też chęci wśród samych rolników z terenu gminy. Pomysłów na kultywowanie tradycji nie mają do tego też instytucje kultury, np. GCKSiT, biblioteki, Zespoły Szkolno-Przedszkolne czy stowarzyszenia.

„Fakt ten stwierdzam z przykrością” – napisał Jan Bednarczyk. 30 sierpnia na terenie kompleksu sportowego w Ścinawce Średniej w ramach realizacji przez Urząd Miasta i Gminy w Radkowie projektu PL-CZ, zorganizowany będzie „Dożynkowy Festyn Końca Lata”. Jego szczegółowy  program burmistrz zobowiązał się przedstawić do 25 lipca. [kot]

PS A my burmistrza Radkowa cenimy za to, że nie waha się mówić o rzeczach oczywistych, które jednak nie są banałami. Został sam?

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

Paula sobota, 19.07.2025 11:02
Dorwać się do korytka, gminę Radków kulturalnie, turystycznie zatrzymać w...
ano wczoraj, 14 godz temu
NIE PAJACUJ Paula. Właśnie dzięki burmistrzowi , jego staraniom jest szansa na połączenie KOLEJĄ Radkowa z Kłodzkiem i dalej z Wrocławiem i Ścinawki Średniej przez Tłumaczów z Czechami po Jelenią Górę.
Paula dzisiaj, 2 godz temu
Dałaś (dałeś?) się otumanić. Przez takie obiecanki, które są nie...
ks. Jakub sobota, 19.07.2025 08:18
Myślę ze to problem w samym Burmistrzu ma swoje...
./ wczoraj, 14 godz temu
Z ciebie "ksiądz" jak zw mnie papież.
./ wczoraj, 14 godz temu
Z ciebie "ksiądz" jak ze mnie papież.
Poddany wczoraj, 22 godz temu
Dajcie chłopu szansę do przemówień, tańców , bigosu na gminnych...