Festiwal Góry Literatury: zacznijmy od rozmowy

piątek, 11.7.2025 01:21 3150 13

Kiedy przestajemy ze sobą rozmawiać, zaczyna się milczenie, które dzieli. W czasach polaryzacji i wykluczeń rozmowa to jedyny sposób na porozumienie. Trwa 11. edycja Festiwalu Góry Literatury, której hasło przewodnie brzmi „Manipulacja, dezinformacja, hejt”. 

W czasach, gdy debata publiczna coraz częściej przypomina pole bitwy, różnica zdań prowadzi nie do refleksji, lecz do wykluczenia, dobrze jest stawiać na szczerą rozmowę, może niewygodną, emocjonalną, wymagającą odwagi, zaczynającą się nie od stwierdzenia, ale od pytania. Na festiwal co roku przyjeżdżają ludzie otwarci na świat, nie tylko literacki, ale także społeczny, którzy poprzez dialog próbują zrozumieć różnorodność kulturową, polityczną, psychologiczną. Zamknięcie się na inność, brak empatii, oddala nas od siebie. 

Spotkania z pisarzami, artystami, działaczami społecznymi odbywają się w ponad dwudziestu lokalizacjach Dolnego Śląska - Ścinawce Górnej, Nowej Rudzie, Kłodzku, Radkowie, Ludwikowicach Kłodzkich, Jedlinie- Zdroju, Dzikowcu, Opolnicy, Dzierżoniowie, Wałbrzychu, Sokołowsku, Gajowie. Zaplanowano 160 spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, dyskusji, akcji społecznych, wystaw, pokazów filmowych.

Od początku celem festiwalu było aktywizowanie osób zamieszkujących ziemię kłodzką i wałbrzyską, choć co roku na wydarzenie zjeżdżają licznie ludzie z całej Polski, często w ramach kilkudniowych wakacji. Tak jest i w tym roku. W piknikowej atmosferze ogrodu Zamku Sarny, na leżakach, kocach, często z ulubionymi zwierzakami można było nadrabiać kulturalne zaległości i uczestniczyć w ważnym dyskursie. Widownia często zadawała występującym na scenie osobom ważne pytania, dzieląc się własnym doświadczeniem, nieraz bardzo osobistym. Ale tak zawsze jest na Górach Literatury, ludzie są otwarci, uśmiechają się do siebie, dyskutują pomiędzy spotkaniami.  

Podczas tegorocznego festiwalu swoim doświadczeniem, wiedzą, spojrzeniem na ważne społecznie  sprawy dzielili się Jurek Owsiak, Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Tadeusz Gadacz, Magdalena Środa, Adam Wajrak, Dorota Sumińska. O swoich nowych książkach opowiadali Mikołaj Grynberg, Joanna Bator, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Renata Lis i Sylwii Chutnik, a także Götz Aly, wybitny badacz historii nazizmu oraz Patrick Radden Keefe, autor znakomitych reportaży o władzy, przemocy i pamięci. Fragmenty "Ziemi obiecanej" Reymonta przeczytali Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn. Opowiadanie "Próba generalna" Olgi Tokarczuk zabrzmiało w interpretacji Marka Kondrata, Macieja Stuhra i Andrzeja Seweryna.

Zorganizowano też cykl spotkań z czeskimi twórcami i twórczyniami "Literatura bez granic, pasmo poetycki i prezentację mniej znanej literatury polskiej. w Zamku Sarny otwarta została wyjątkowa wystawę „Po deszczu”, prezentującą prace kilkudziesięciu artystów i artystek. Projekt artystyczny realizowany przez Jagę Hupało i Annę Klimczak, zaprasza do refleksji nad otaczającym nas światem zarówno w wymiarze osobistym, jak i globalnym. 

Większość wydarzeń odbywających się w tygodniu w różnych miastach na Dolnym Śląsku jest bezpłatna, bilety obowiązują na spotkania w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. 

W piątek 11 lipca (obowiązuje całodzienny bilet):

11.00 z Jolantą Kwaśniewską porozmawia Emilia Padoł,
12.30 Oksana Zabużko "Po trzecim dzwonku", z autorką rozmawia Michał Nogaś (współorganizator: Wydawnictwo Agora)
14.00 Nie wywołuj wilka z lasu. Z Piotrem Chmielewskim, Michałem Figurą i Katarzyną Kozyrą-Zyskowską rozmawia Radosław Ślusarczyk
15.30 Anne Applebaum, Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem. Z autorką rozmawia Michał Nogaś (współorganizator: Wydawnictwo Agora)
17.00 Prawne aspekty mowy nienawiści. Z Michałem Bilewiczem i Aleksandrą Gliszczyńską-Grabias rozmawia Sylwia Gregorczyk-Abram
18.30 Czy regulować dostęp do mediów społecznościowych? Z Katarzyną Bąkowicz, Adamem Bodnarem, Magdaleną Dziewguć i Adamem Leszczyńskim rozmawia Igor Borkowski. Słowo wstępne: Piotr Voelkel (współorganizator: Uniwersytet SWPS)
20.00 Pan Antoni. Z autorką biografii Antoniego Słonimskiego Joanną Kuciel-Frydryszak i jego sekretarzem Adamem Michnikiem rozmawia Irek Grin
21.00 „Kwiatki polskie” na żywo ze sceny literackiej. Prowadzą Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski
21.30 koncert: Pidżama Porno
23.00 Jaga Hupało, performance Lśnienie w ramach wystawy Po deszczu - Zamek Sarny, wstęp wolny, nie obowiązują bilety.

W sobotę 12 lipca: (obowiązuje całodzienny bilet)

11.30 O dezinformacji w mediach. Z Anne Applebaum i Adamem Michnikiem rozmawia Dorota Wysocka-Schnepf
13.00 Ewa Woydyłło, Wszystkiego najlepszego! Jak dbać o własne szczęście. Z autorką rozmawia Jana Karpienko (współorganizator: Wydawnictwo Literackie)
14.30 Granice hejtu. O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o mowie nienawiści z Mają Ostaszewską rozmawia Urszula Glensk
16.00 Swoją drogą. Z Bogdanem de Barbaro rozmawia Justyna Dąbrowska (współorganizator: Wydawnictwo Agora)
17.30 Polowanie na prawdę. O kłamstwach myśliwych z Mikołajem Dorożałą i Radosławem Ślusarczykiem rozmawia Karolina Kuszlewicz
19.00 głośna lektura: fragmenty Domu dla Doma Wiktorii Ameliny czyta Maja Ostaszewska (współorganizatorzy: Wrocławski Dom Literatury, Wydawnictwo Warstwy)
20.00 Głos. Echo. Z Wojciechem Mannem i Katarzyną Kubisiowską rozmawia Małgorzata Kolankowska (współorganizator: Wydawnictwo Znak)
21.30 koncert: Hołdys / Waglewski / Karimski Orchestra
23.00 performance Joanny Suppan towarzyszący instalacji interaktywnej Sefy Sagira i Anny Klimczak (współpraca Wiktor Krokosz), wstęp wolny, nie obowiązują bilety.

Przeczytaj komentarze (13)

Komentarze (13)

walerian dzisiaj, 9 godz temu
Z kim ta rozmowa? PO, Nowoczesna, Lewica i inne małe...
Niewolnik elit wczoraj, 13 godz temu
Jasnie Panstwo przyjechalo na wioske do Zj...bow,na zdjeciach sama elyta...
wczoraj, 15 godz temu
Polaczki to w większości niedorozwoje umysłowe.
Realista wczoraj, 15 godz temu
Elyta przyjechała do motłochu. Ci co tam biorą w tym...
wczoraj, 20 godz temu
Na zdjęciach widać typowe polskie niedorozwoje umysłowe.
wczoraj, 16 godz temu
I to jest właśnie ""esencja" , nie wierzę już w...
wczoraj, 19 godz temu
Czy Pan Olbrychski opowiadał zgromadzonym o tym jak Ludzi którzy...
wczoraj, 19 godz temu
Na Dudę- małe sprostowanie
Won za Don wczoraj, 20 godz temu
Najwięksi nienawistn8cy i hejterzy POuczają motłoch.Desant resortowych na zlewaczały Dolny...
Ula piątek, 11.07.2025 05:53
PZPR nie był aż tak nachalny ze swoją ideologią .
Lanca piątek, 11.07.2025 08:43
Tak!!! bardzo słuszna uwaga....
Lanca piątek, 11.07.2025 08:43
Okupant wszelkimi sposobami usiłuje zawładnąć Naszymi emocjami nawet angażując po bolszewickie postaci.....jak i również inne zamieszane w zabór Naszej ojczyzny.....
Emigrant piątek, 11.07.2025 01:53
Manipulacja, dezinformacja, hejt. Dobrze, że w tych sprawach zabierają głos...